RAM Drill-Down Base with 6" Pipe and Ball
The RAM-166U consists of a 2.5" diameter drill-down base with a 6" long NPT threaded pipe and a C size ball.
Specifications
| Hole Pattern | 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter |
| Ball Size | C Size (1.5") |
| Weight Capacity | Standard Use: 4 lbs | Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 5.0 lb |
| SKU | RAM-166U |
| Barcode # | 793442001666 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.