RAM Drill-Down Double Ball Mount for Humminbird Helix 5 - Medium
The RAM® Drill-Down Double Ball Mount for Humminbird Helix 5 (RAM-202-153-202U) is a rugged, adjustable mounting solution designed for reliable performance on the water. Constructed from powder-coated, marine-grade aluminum, this mount includes a C size medium-length double socket arm, a 2.5" round base with the universal AMPS hole pattern for drill-down installation, and a 1.5" x 3" rectangular ball adapter for the Humminbird Helix 5. Its overmolded rubber ball helps absorb shock and vibration for a smoother, more secure experience.
Specifications
| Product Dimensions | Overall Height: 7.35" |
| Socket To Socket Length | 4.66" |
| Hole Pattern | Round Plate: 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" & 3-Hole 120-Degree 1.812" Diameter | Rectangular Plate: 1" x 2.5" |
| Plate Size | Top Plate: 1.5" x 3" | Bottom Plate: 2.5" Diameter |
| Ball Size | C Size (1.5") |
| Weight Capacity | Standard Use: 4 lbs | Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 1.15 lb |
| SKU | RAM-202-153-202U |
| Barcode # | 793442946912 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.