RAM Drill-Down Double Ball Mount for Lowrance MB-7 Sonar
The RAM-B-101-L1 consists of a medium length B-size arm with a 2.5" diameter round plate with universal AMPS hole pattern and a round plate that attaches to the gimbal bracket for a Lowrance MB-7 Sonar unit.
Specifications
| Hardware Included | (1) #10-24 x 3/8" Machine Screw |
| Product Dimensions | Overall Height: 5" |
| Socket To Socket Length | 3" |
| Hole Pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" | 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs | Heavy-Duty Use: 1 lb |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Retail Bag |
| Weight | 0.58 lb |
| SKU | RAM-B-101-L1 |
| Barcode # | 793442110139 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.