RAM Drill-Down Double Ball Mount for Humminbird Piranha + More
The RAM-B-107-1U, powder coated marine grade aluminum mount, consists of a double socket arm, one 2.5" diameter round base and connecting Humminbird/Eagle/Lowrance marine base. The mount is designed with a 1" diameter patented rubber ball and socket system that has adjustment points at the cradle base and bottom base. With a twist of the arm knob, you can move the marine mount to your optimum viewing position.
Specifications
| Product Dimensions | Overall Height: 5" |
| Socket To Socket Length | 3" |
| Hole Pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" | 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter | See Drawing |
| Plate Size | Top Plate: 3.29" x 2.85" | Bottom Plate: 2.5" Diameter |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs | Heavy-Duty Use: 1 lb |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 0.62 lb |
| SKU | RAM-B-107-1U |
| Barcode # | 793442110726 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.