RAM Drill-Down Ball Mount for Humminbird Helix 8-10 & XPLORE Series
Share This Item
RAM Drill-Down Ball Mount for Humminbird Helix 8-10 & XPLORE Series
This powder-coated, marine-grade aluminum Humminbird mount consists of a short length double socket arm, a 3.68" diameter round base with a 2.25" D size ball, and one 1.5" x 4.5" rectangular plate with a 2.25" D size ball. The round plate contains two mounting holes at 180-degrees and three mounting holes at 120-degrees. The 1.5" x 4.5" rectangular plate contains a 4-hole pattern compatible with Humminbird 8, 9 & 10 models. The rubber ball and socket technology provides shock and vibration damping, and allows for near-infinite adjustability so you can position your device at the perfect viewing angle.
Specifications
| Product Dimensions | Overall Height: 7.875" |
| Socket To Socket Length | 3.6" |
| Hole Pattern | Rectangular Plate: 1.5" x 4.5" | Round Plate: See Drawing |
| Plate Size | Top Plate: 2" x 5" | Bottom Plate: 3.68" Diameter |
| Ball Size | D Size (2.25") |
| Weight Capacity | Standard Use: 6 lbs | Heavy-Duty Use: 5 lbs |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 3.0 lb |
| Additional Information | For Humminbird devices greater than 10" including Helix, Solix & Apex, the version of this mount with RAM® Hi-Torq™ wrench is recommended for extra support. See RAM-D-202-25-C-202-KNOB9HU . |
| SKU | RAM-D-202-25-C-202U |
| Barcode # | 793442949531 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.