Peak Design Mobile Micro Anchor 3 Pack
Description
Set of 3 extra or replacement Micro Anchor™ quick-connectors for Peak Design Mobile Straps. Micro Anchors™ connect to all Peak Design phone cases, as well as any 3rd party phone case with one or more strap connection loops (including most Apple iPhone 17 cases). They can also attach to other small devices with strap or lanyard eyelets—point-and-shoot cameras, voice recorders, light meters, earbud cases, and more. Each Micro Anchor™ is rated to withstand 23kg (50lbs) of force.
Weight (individual Micro Anchor)
0.04g (0.014oz)
Length (cord + pill)
4.8cm (1.9")
Pill Diameter
5.5mm (0.22")
Cord Diameter
1mm (0.04")
Strength Rating
Each Micro Anchor™ is rated to withstand 23kg (50lbs) of force.
| SKU | PD-M-3PK-BK-1 |
| Barcode # | 850075812400 |
| Brand | Peak Design |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.