RAM Quick-Grip XL Phone Mount with Handlebar U-Bolt Base - Short
This version of the spring-loaded RAM® Quick-Grip™ holder provides a secure fit for a variety of large phones and other devices. Included is a short RAM® double socket arm and zinc-coated handlebar U-Bolt base that accommodates rails from .5” to 1.25” in diameter.
Specifications
| Hardware Included | Assembly Hardware | (1) 1/4"-20 U-Bolt for .5" - 1" Rails | (1) 1/4"-20 U-Bolt for 1" - 1.25" Rails | (2) 1/4"-20 Nylock Nuts | (2) Rubber Caps | (1) U-Bolt Spacer |
| Holder Dimensions | Height Range: 5.75" - 7.25" | Width Range: 2.625" - 3.625" | Max Depth: .72" |
| Clamp Range | .5" - 1.25" diameter |
| Socket To Socket Length | 1.75" |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs | Heavy-Duty Use: 1 lb |
| Materials | Marine-grade aluminum | High strength composite |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 0.84 lb |
| Additional Information | Exposure to vibrations, like those generated by high-powered motorcycle engines, might impact iPhone cameras. Click here to learn more. |
| SKU | RAM-B-149Z-A-PD4U |
| Barcode # | 793442008542 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.