ILimited Edition Canon PowerShot G7 X Mark III 30th Anniversary Graphite
20MP Compact Power with 4K Video for Creators on the Go
Share This Item
Limited Edition Canon PowerShot G7 X Mark III 30th Anniversary Graphite
The vloggers camera
- High Performance Compact Camera
- Create content and share with ease
- Built-in flash
Celebrate 30 years of the Canon PowerShot G7 X Mark III with this 30th Anniversary Limited Edition Kit. It includes the iconic camera in an exclusive graphite finish with a diamond-knurled control ring plus an SD card and custom wrist strap. Its 20.1MP 1" CMOS sensor has a stacked design and pairs with the DIGIC 8 image processor to enable fast focusing performance, full-resolution shooting at up to 20 fps, and UHD 4K30p video recording. Optically, the G7 X Mark III houses a 4.2x zoom lens which covers a 24-100mm equivalent focal length range for wide-angle to short-telephoto fields of view. An f/1.8-2.8 maximum aperture range suits working in difficult lighting conditions as does an Optical Image Stabilizer, which compensates for the effects of camera shake. The camera has a slim design with a 3.0" 180° tilting touchscreen LCD plus Bluetooth and Wi-Fi for wirelessly connecting to a mobile device.



Specifications
Sensor Size
1.0" Stacked CMOS
Resolution
20.1MP
ISO Speed
125 - 12800
Continuous Shooting Speed
20fps
Maximum Video Resolution
4K 30p
Maximum Video Frame Rate
Full HD 120p
Image Processor
DIGIC 8
Compatible Lenses
Built-in
LCD Screen
3.0" Tilt up touch screen
Memory Cards
SD
Battery
NB-13L
Dimensions (W x H x D)
105 x 61 x 41mm
Approx. Weight (including battery and memory cards)
304g
| SKU | G7XIII30 |
| Barcode # | 013803392203 |
| Brand | Canon |
| Shipping Weight | 1.1000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.