Peak Design Mobile - Mobile Strap Adapter - Black
Description
Extra or replacement Mobile Strap Adapter for Peak Design Mobile Straps. This is the same adapter that comes with PD Mobile Straps and allows you to use our straps with almost any 3rd party phone case/model. Simply insert the ultra-thin adapter pad into your phone case with the attached Micro Anchor sticking through the charging port opening on the bottom of the case. Enjoy instant, easy-on-easy-off, super-strong, and tangle-free connection between your phone and your Peak Design Mobile Strap.
Specs
Weight
1.4g (0.05oz)
Width
5.7cm (2.3")
Height (with cord + pill)
6.4cm (2.5")
Thickness
0.1cm (0.04")
Strength Rating
Each Micro Anchor™ is rated to withstand 23kg (50lbs) of force.
Case Compatibility
Works with any 3rd party phone case, so long as it has a fully-enclosed USB-C port slot.
| SKU | PD-M-SA-BK-1 |
| Barcode # | 850075812417 |
| Brand | Peak Design |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.