Peak Design Mobile Cuff - Black
Mobile Cuff gives you simple, durable, and elegantly low-profile drop protection for your phone, point-and-shoot camera, or any small device with a strap/lanyard connection point. Thanks to the brilliantly intuitive Micro Anchor™ connection system, you can attach/remove your phone/camera with ease, carry it securely, and avoid twisting/tangling.
Specs
Weight (without Micro Anchors™)
10.3g (0.4oz)
Min Length (slip-adjuster pushed up to Micro Anchor™ housing)
20cm (7.9")
Cinched Length (length from wrist to end of strap when cinched on wrist)
22cm (8.7")
(varies by ±5cm depending on wrist size)
Max Length (fully cinched)
36cm (14.2")
Rope Diameter
5mm (0.2")
Strength Rating
Each Micro Anchor™ is rated to withstand 23kg (50lbs) of force.
Micro Anchor Dims
Weight: 0.04g (0.014oz)
Length (cord + pill): 4.8cm (1.9")
Pill Diameter: 5.5mm (0.22")
Cord Diameter: 1mm (0.04")
Case Compatibility
Works with all Peak Design cases, which have 2 built-in strap connection points, except PD iPhone 17 Air case.
Works with all Apple iPhone 17 (and later) phone cases, excluding iPhone 17/Pro/Max clear cases.
Included adapter enables use with any 3rd party phone case, so long as it has a fully-enclosed USB-C port slot.
Camera/Device Compatibility
Suitable for small, lightweight point-and-shoot cameras.
Micro Anchors™ can attach to any device with a strap/lanyard connection loop, including light meters, voice recorders, and more.
Not recommended for mirrorless/DSLR cameras.
| SKU | PD-M-WPS-BK-1 |
| Barcode # | 850075812356 |
| Brand | Peak Design |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.