Insta360 GO Ultra Micro Lens Kit
- Four ultra-clear lenses with various focal distances to cover all your shooting requirements.
- Designed specifically for GO Ultra to enable cinematic photography, depth-of-field effects, and more.
- Using the 5cm (1.9in) or 11.6cm (4.7in) lenses creates a pronounced bokeh effect in close-up shots. The 21.5cm (8.5in) and 38cm (14.9in) lenses create a more subtle blurring effect that is ideal for vlogging.
- Designed by Insta360 to optimize image quality and ease of use. Snap on and start shooting immediately.
Compatibility
GO Ultra
Micro Lens Kit
Unlock crisp detail and depth-of-field effects for an effortless cinematic look.

Create cinema without the blockbuster budget.
Master depth of field with four macro lenses, each offering a different, distinct range.

Created Just for GO Ultra
Designed by Insta360 for the highest image quality with the easiest installation.


Notes
- Do not use the Micro Lens underwater.
- Ensure both the Micro Lens and camera lens guard are clean and dry before installation.
- Install the Micro Lens in a clean, dry environment.
- Fully tighten the Micro Lens before use to prevent it from falling off or water ingress. If water gets inside, image quality may be compromised.
| SKU | I360-007 |
| Barcode # | 6942590200559 |
| Brand | Insta360 |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001440000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.