RAM Double Ball Mount with Garmin Fishfinder #6-32 Hardware
The RAM-101-G2U consists of a 6 inch double socket arm and two 2.5" diameter round bases with the universal AMPS hole pattern. Designed into the mount is a 1.5" diameter patented rubber ball and socket system with adjustment points at both ends of the double socket arm. With a twist of the arm knob, you can move the RAM-101-G2U mount to your optimum viewing position. Compatible with Garmin marine devices found under "compatibility".
Specifications
| Hardware Included | (3) #6-32 x 3/8" Machine Screws | (3) #6-32 Nut Inserts |
| Product Dimensions | Overall Height: 7.35" |
| Socket To Socket Length | 4.66" |
| Hole Pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" | 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter |
| Plate Size | 2.5" Diameter |
| Ball Size | C Size (1.5") |
| Weight Capacity | Standard Use: 4 lbs | Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 1.12 lb |
| SKU | RAM-101-G2U |
| Barcode # | 793442000645 |
| Brand | Ram Mounts |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001440000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.