RAM Fish Finder Ball Adapter for Humminbird Devices
The RAM-107BU is a marine grade aluminum base with 1.5" rubber ball. The base connects to the underside of Humminbird and Raymarine marine GPS devices.
Specifications
| Hole Pattern | See Drawing |
| Plate Size | 4.25" x 3.81" |
| Ball Size | C Size (1.5") |
| Weight Capacity | Standard Use: 4 lbs | Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 0.41 lb |
| SKU | RAM-107BU |
| Barcode # | 793442001444 |
| Brand | Ram Mounts |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.