RAM Drill-Down Marine Electronic Mount
The RAM® Drill-Down Marine Electronic Mount (RAM-111U) is a rugged, fully adjustable mounting solution designed for reliable performance on the water. Constructed from powder-coated, marine-grade aluminum, this system includes a C size double socket arm, a 2.5" diameter round base, and a 6.25" x 2" rectangular adapter plate for secure device mounting. The rectangular adapter features multiple pre-drilled hole patterns, making it compatible with a wide range of marine electronics and mounting configurations, including fish finders, marine GPS units, CB and ham radios, gimbal brackets, and more.
Specifications
| Product Dimensions | Overall Height: 7.35" |
| Socket To Socket Length | 4.66" |
| Hole Pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" | 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter | See Drawing |
| Plate Size | Rectangular Plate: 6.25" x 2" | Round Plate: 2.5" Diameter |
| Ball Size | C Size (1.5") |
| Weight Capacity | Standard Use: 4 lbs | Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 1.34 lb |
| Additional Information | The included plate is a universal mounting bracket with a selection of mounting hole locations. In certain applications additional holes may need to be drilled for proper fit with your electronic device. |
| SKU | RAM-111U |
| Barcode # | 793442000157 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.