RAM Double Ball Mount for Lowrance Elite-4 & Mark-4 Series
The RAM-B-101-LO11 consists of a 2.5" diameter round base with the universal AMPS hole pattern, double socket arm and adapter base that inserts directly to the back of Lowrance Elite-4, Mark-4 and Hook-4 fish finders. The adapter serves as a quick release mechanism, allowing you to remove or transfer your fish finder in seconds. Designed into the mount is a 1" diameter patented rubber ball and socket system with adjustment points at both socket ends of the arm; this with RAM's rubber ball and socket technology allows for almost infinite adjustment and perfect viewing angles.
Specifications
| Product Dimensions | Overall Height: 5" |
| Socket To Socket Length | 3" |
| Hole Pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" | 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter |
| Plate Size | 2.5" Diameter |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs | Heavy-Duty Use: 1 lb |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Retail Box |
| Weight | 0.58 lb |
| Additional Information | This product is not compatible with the standard Lowrance Elite-7. |
| SKU | RAM-B-101-LO11 |
| Barcode # | 793442934124 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.