RAM Ball Adapter for Humminbird Piranha + More
The RAM-B-107-1BU is a marine grade aluminum base with 1" rubber ball. The base connects to the underside of Humminbird, Eagle and Lowrance marine GPS devices.
Specifications
| Hole Pattern | See Drawing |
| Plate Size | 3.29" x 2.85" |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs | Heavy-Duty Use: 1 lb |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 0.22 lb |
| SKU | RAM-B-107-1BU |
| Barcode # | 793442002441 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.