RAM Fish Finder Mount for Humminbird Devices - B Size Medium
The RAM® Fish Finder Mount for Humminbird Devices - B Size Medium (RAM-B-107U) is a light-duty solution for securing smaller marine electronics to your vessel. It includes a device-specific ball base, a medium-length double socket arm, and a 2.5" diameter round drill-down ball base with the universal AMPS hole pattern. The mount is fully adjustable, allowing users to quickly dial in their ideal viewing angle. Compatible devices include Humminbird 100, 300, 500, 600, and 700 series; Humminbird Matrix Series (excluding Matrix 97); Lowrance Elite-5, -5M, and -5X; and Raymarine Apelco fish finder units with a matching hole pattern.
Specifications
| Product Dimensions | Overall Height: 5" |
| Socket To Socket Length | 3" |
| Hole Pattern | 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" | 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter | See Drawing |
| Plate Size | Fish finder Plate: 4.25" x 3.81" | Round Plate: 2.5" Diameter |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs | Heavy-Duty Use: 1 lb |
| Materials | Marine-grade aluminum |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 0.77 lb |
| SKU | RAM-B-107U |
| Barcode # | 793442001963 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.