RAM Twist-Lock Suction Cup Mount with Swivel Socket Arm & Sun Visor
Share This Item
RAM Twist-Lock Suction Cup Mount with Swivel Socket Arm & Sun Visor
This 13" x 8" precision laser cut cast acrylic sun visor offers ideal blockage of glare while ensuring no obstruction or distortion of view. The dark grey 50% tint is ideal for blocking sun and glare in a variety of applications. The RAM-B-166-326-VIS-G1U includes a B size (1”) ball, RAM® Composite Double Socket Swivel Arm, and RAM® Twist-Lock™ Suction Cup. The double ball and socket arm with a swivel feature in the center makes adjustment simple and effortless. This mount can be easily configured for left or right handed use as well as pilot and co-pilot use.
Specifications
| Hardware Included | Assembly Hardware |
| Visor Dimensions | 8" x 13" |
| Suction Size | 3.3" Diameter |
| Socket To Socket Length | 3.5" |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs | Heavy-Duty Use: 1 lb |
| Materials | Marine-grade aluminum | High strength composite | Cast acrylic |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 1.3 lb |
| Additional Information | *The rubber material used in suction cups is considered a general wear item and is not covered under the lifetime warranty. Learn more about the RAM® warranty policy here . |
| SKU | RAM-B-166-326-VIS-G1U |
| Barcode # | 793442944567 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.