RAM Twist-Lock Suction Cup Mount for SPOT Gen4
Share This Item
RAM Twist-Lock Suction Cup Mount for SPOT Gen4
This kit includes the form-fitting, high-strength composite RAM® EZ-Roll’r™ cradle for the SPOT Gen4™ and suction cup mount making it the ideal vehicle GPS mount for SPOT Gen4™. The RAM® Twist-Lock™ suction cup base is a fan favorite for use on vehicle windshields, and provides an extra strong hold on any smooth, nonporous surface.
Specifications
| Hardware Included | Assembly Hardware |
| Suction Size | 3.3" Diameter |
| Socket To Socket Length | 3" |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs | Heavy-Duty Use: 1 lb |
| Materials | Marine-grade aluminum | High strength composite |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 0.72 lb |
| Additional Information | *The rubber material used in suction cups is considered a general wear item and is not covered under the lifetime warranty. Learn more about the RAM® warranty policy here . |
| SKU | RAM-B-166-SPO6U |
| Barcode # | 793442013744 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.