RAM Tube Jr. Rod Holder with Revolution RAM Track Ball Base
Ideally suited for a wide range of applications and fishing vessels, the Tube Jr.™ Fishing Rod Holder is quickly becoming known as the most versatile rod holder on the market. This configuration includes the RAM ROD® Revolution Ratchet Arm and 1.5” Track Ball™. Combining the RAM® rubber ball and socket system with a ratcheting feature, this rod holder has almost unlimited adjustability and configuration options. Easily collapse the rod holder down on the deck for clearing your casting path or articulate over the water, and out of your boat or kayak. Compatible with virtually any track system including the RAM Tough-Track™.
Specifications
| Hardware Included | (1) Friction Washer | (1) 1/4"-20 x 7/8" T-Bolt |
| T Bolt Dimensions | .48" x .95" |
| Ball Size | C Size (1.5") |
| Weight Capacity | Standard Use: 4 lbs | Heavy-Duty Use: 3 lbs |
| Materials | High strength composite |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 1.05 lb |
| SKU | RAP-390-RB-TRA1U |
| Barcode # | 793442954993 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.