RAM ROD JR Fishing Rod Holder with Dual T-Bolt Track Base
The RAM ROD® Jr Fishing Rod Holder, compatible with both spinning and casting reels, is specifically designed for light-duty environments and smaller fishing rods. It features a flexible latching strap to secure your rod. A hexagonal attachment point makes the rod holder compatible with the C-Size and B-Size hex ball bases. This configuration includes a short spline post and track base for use with your track mounting system and is compatible with the RAM® Tough-Track™. The RAM ROD® Jr is also GoPro® compatible – just attach your GoPro factory mount directly to the rod holder or use the Double Ball Mount to attach any action camera. If you want to mount your phone to utilize your mobile fish finder app, use the Double Ball Mount with X-Grip®.
Specifications
| Hardware Included | Assembly Hardware | (2) 1/4"-20 x 7/8" T-Bolts | (2) 1/4"-20 Knobs |
| Product Dimensions | Post Length: 2" |
| Hole Pattern | 3.5" |
| Materials | High strength composite |
| Packaging Type | Retail Header Card |
| Weight | 0.89 lb |
| SKU | RAP-434-421 |
| Barcode # | 793442955266 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.