RAM Twist-Lock Triple Suction Cup Double Ball Base
Share This Item
RAM Twist-Lock Triple Suction Cup Double Ball Base
The RAM® Twist-Lock™ Triple Suction Cup with double ball adapter consists of a 2.5" round ball base with a double 1" diameter B size RAM® ball adapter, and a triple suction cup base designed for the most rugged environments. With three 3.3" diameter suction cup bases at each end, this suction cup base can be attached to any non-porous surface, like a windshield, with confidence. Take advantage of the RAM® double ball adapter by attaching two device mounts to one base up to 4 lbs total; ideal for vehicles such as side by sides, overland vehicles, golf carts and more. Customize your device mount with various B size socket arm lengths to achieve your ideal configuration on the road, or off-road.
Specifications
| Hardware Included | Assembly Hardware |
| Suction Size | (3) 3.3" Diameter Bases, Total Width 7.95" |
| Ball Size | B Size (1") |
| Weight Capacity | Standard Use: 2 lbs (per ball) | Heavy-Duty Use: 1 lb (per ball) |
| Materials | Marine-grade aluminum | High strength composite |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 0.96 lb |
| Additional Information | *The rubber material used in suction cups is considered a general wear item and is not covered under the lifetime warranty. Learn more about the RAM® warranty policy here . |
| SKU | RAP-B-217-365-224-1U |
| Barcode # | 793442913624 |
| Brand | Ram Mounts |
Be The First To Review This Product!
Help other Camzilla users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.